MySQL - začínáme

Jelikož databázový server MySQL patří mezi nejznámější, tak v celém povídání o databázích se budeme věnovat právě tomuto serveru (SŘBD).

MySQL patří mezi nejpopulárnější volně šířitelné databázové servery. MySQL je populární nejen kvůli tomu, že je dostupný na mnoha platformách (Windows, Linux, FreeBSD, atd.), ale také proto, že je zdarma. I když MySQL obsahuje hodně "vymožeností", nějaké stále neobsahuje (triggery, uložené procedury, atd.). Další podrobnosti o tomto serveru naleznete na oficiálních stránkách www.MySQL.cz


MySQL - instalace

Pro Windows instalaci je potřeba si stáhnout poslední verzi MySQL serveru - aktuální verze je 3.23.56 (zde). Po stažení a následném rozbalení spusťte soubor setup.exe. Cestu, do níž se nainstaluje MySQL server ponechte na "C:\mysql". Zvolte typickou instalaci a po úspěšné instalaci by se mělo zobrazit okno potvrzující nainstalování serveru. Po instalaci se také vytvoří hlavní uživatelský účet, pomocí které můžete MySQL spravovat. Přihlašovací údaje jsou root a prázdné heslo.

Potvrzení instalace


Správa MySQL

Pro správu databází existuje mnoho nástrojů. Již v MySQL distribuci nalezneme klienta, který nám umožní zpracovávat dotazy. Jedná se o konzolovou aplikaci mysql.exe, kterou nalezneme v adresáři bin.

mysql.exe

Případně můžeme využít nástroj phpMyAdmin, který patří mezi nejznámější webové nástroje pro správu MySQL databázových serverů. Pro stažení můžete navštívit oficiální stránku www.phpMyAdmin.net nebo přímo odkaz na stažení zde.

ZPĚT   2. Díl