Excelujte v Excelu

Začínáme...

Přeci jen je začátek roku a nějaké to předsevzetí by se mělo splnit. Tak se na to podíváme. Chodit ráno se psem, přestat se cpát čokoládou, být vlídnější na souseda, schodit nějaké to kilo - a abych nezapomněl - zlepšit se v tom nešťastném Excelu...
S laskavou podporou redakce můžete v následujících vydáních časopisu CHIP alespoň zčásti zasytit své svědomí. Na těchto místech naleznete články o Excelu pod lupou. Kapitoly jsou zamýšleny jako praktická příručka pro středně pokročilé uživatele Excelu od verze 97 výše. Věřím, že díky množství podkladů a vzorů, které vzápětí podrobíte vlastnímu testování, budete schopni vyřešit většinu úkolů, ať už je vaším cílem vyhodnotit produktivitu výrobního týmu nebo připravit databázi klientů firmy. Setkáte se s následujícími připravenými tématy (první díl již v tomto čísle):
1. Řekni mi, co v Excelu čteš...
Formát buňky, textové funkce
2. Pánem času v Excelu
Datum a čas
3. Kdo hledá, v Excelu najde
Pojmenované oblasti, vyhledávací funkce
4. KDYŽ se řekne Excelu
Podmíněné formátování a součty, ověření dat
5. Žhavíme v Excelu
Maticové počty a některé algoritmy
 

Konvence užitá v příkladech

Jasně zelené buňky slouží pro vstup hodnot, na nichž závisí jiné buňky, oranžové pozadí představuje buňky výstupní (naformátované, se vzorci), tmavě zelená pole označují hlavičky tabulek a šedá oblast pak poznámky.

Komentář

Pokud některá z popsaných technik bude v rozporu s vašimi znalostmi či zkušenostmi, prosím napište mi a podělte se o ně s ostatními. Nezapomeňte uvést verzi operačního systému a také Excelu (včetně uvedení případných servisních balíčků). Stejně tak potěší i zpráva o každém byť dílčím úspěchu při práci s Excelem. Jednotlivé díly budou synchronně vycházet na níže uvedené webové stránce, kde najdete i ohlasy, doplňky a případné opravy. Obsah kapitol není fixní, a lze jej přizpůsobit. Vyplyne-li to z vašich dopisů a neutuchajícího zájmu, dočkáte se pokračování na téma maker a VBA nebo společně nahlédneme pod kapotu Wordu a PowerPointu. Přeji nerušený tok užitečných informací.

Zdrojem těchto článků je PC magazín CHIP